Muz Seralarında Hindi ve Tavuk Yetiştiriliyor

15 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3080 defa okundu.

Anamurda muz seralarında tavuk ve hindilerle zararlı mücadelesine başlandı.

MERSİN’in Anamur İlçesi’nde muz seralarında tavuk ve hindilerle zararlı mücadelesine başlandı. Seralara bırakılan binlerce tavuk ve hindi, zirai ilaçlarla ancak yok edilen zararlı otlar ve haşerelerle mücadele ediyor.

Anamur Ziraat Odası Başkanı Şeref Gümüş, seralara bırakılan tavuk ve hindilerin, yabani otları ile yeşil kurt ve diğer zararlıları yediğini böylece zirai ilaç kullanılmadığını söyledi. Bugüne kadar muz üreticilerine 10 bin tavuk ve hindi dağıttıklarını belirten Başkan Gümüş, “Yöntem çok faydalı oldu, seraya bırakılan tavuk ve hindiler doğal olarak zararlılarla mücadele ediyor. Bu şekilde muzda zirai ilaç kalıntısı da olmayacak” dedi.

Muz üreticilerinin başlatılan bu uygulamaya sıcak baktığını ve taleplerin giderek arttığını kaydeden Başkan Gümüş, “Seralarımıza bu yıl 10 binin üzerinde tavuk ve hindi dağıttık. Seranın içerisine bırakmış olduğumuz tavuklar ve hindiler, yabani otları yiyorlar. Yeşil kurdu ve diğer musallat olan zararlıları bitiriyor. Aynı zamanda kimyasal mücadeleyi tamamen ortadan kaldırıyoruz. Hayvanlar yemiş oldukları kurtlar ve otları dışkı olarak seranın içerisine bırakarak azot ihtiyacını da karşılıyorlar. Bunun yanında çiftçilerimiz hayvanların yumurtasından ve etinden de yararlanıyorlar” diye konuştu.

Başkan Gümüş, seralara dağıtılan hindi ve tavukların muzların etrafındaki taze otları ve böcekleri yiyerek hem organik yoldan beslendiğini, hem de muza zirai ilaç atılmasının önüne geçerek üreticiyi ek bir masraftan kurtardığını da sözlerine ekledi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.