Kükürlüler’den Dereköy Gezisi

17 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1663 defa okundu.

Anamur’da faaliyet gösteren Kükür Köyleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Dereköy’e haftasonu gezisi düzenledi.

Anamur’dan otobüsler ve özel araçlarla çıkılan geziye yaklaşık 300 kişi katıldı. Anamur Çavuşpınarı önünde saat 07:00’de toplanılırken Bozyazı’dan Beykonağı ve Ardıç mevkiine ulaşıldı. Sabah erken saatlerde Ardıç mevkiinde bazlama ve börek ile kahvaltı yapıldı. Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe ve eşi Meliha Türe, DİKYADER Başkanı Adnan Kayfeci, Başkan Yardımcısı Mehmet Yalçınkaya, Kükür Köyleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Gülay Uysal, MHP İlçe Başkanı Erdal Bulut ve köy muhtarlarının da katıldığı etkinlik Dereköy Değirmengözü’nde sürdü.

Bozyazı Dereköyü Mahallesi Değirmen Gözüne düzenlenen gezide Dernek Başkanları ile birlikte Belediye Başkanı Mehmet Türe ve muhtarlar yaptıkları kısa konuşmalarla katılımcılara hitap ettiler. Evsahibi olarak Dereköy, İsaklar, Kızılca, Yarmasu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİKYADER)’nin de destek verdiği etkinlikte her iki Sivil Toplum Kuruluşu da Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe’ye kendilerine verdiği destek dolayısıyla plaket verdiler.

Gezinin ev sahipliğini üstlenen DİKYADER ikinci Başkanı Mehmet Yalçınkaya, Kükür Köyleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile düzenledikleri bu gezinin amacının birlik ve beraberlik içerisinde hem eğlenmek, hem de dayanışmayı pekiştirmek olduğunu söyledi. Kükürlüler Derneği Başkanı Doktor Gülay Uysal da Dereköy başta olmak üzere bölge halkının sıcak karşılaması ve misafirperverliğinden dolayı teşekkür etti.

Köy tarihçesi hakkında bilgi veren ve yöreden hikayeler anlatan Emekli öğretmen Mustafa Kaya Dereköy’ün yaklaşık 300 yıl önce kurulduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Mehmet Türe´nin Dereköyü suyu ile ilgili esprisi güne damgasını vurdu. Başkan Türe Dereköy’ün suyunu içen ‘akıllı olur’ dedi. Daha önce Kükürlüler Derneği ile 4 defa gezi düzenlediklerini kaydeden Başkan Türe, bu kez de kendi köyü olan Dereköy’e gezi düzenleyerek iki dernek arasındaki kaynaşmayı arttırmayı amaçladıklarını söyledi. Başkan Mehmet Türe suyun gözüne giderek vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.

Katılımcılar Anamur Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Müzik Eğitmenleri Şafak Küçükderya ve ekibinin müzikleri eşliğinde eğlendiler.

Gezi akşam saat 17:00’e kadar sürdü.

DSC_6642 DSC_6645

haber fotagrafları

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.