Kabul Etsende Etmesende Ben Bu İlçenin Belediye Başkanıyım

25 Ekim 2015
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2152 defa okundu.

Mersin’in Anamur ilçesinde, TÜRK EĞİTİM SEN Anamur Temsilciliği’nin geleneksel dayanışma yemeğinde Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan’ı sert bir dille eleştirdi.

Mersin´in Anamur İlçesi´nde bu yıl 12.´si düzenlenen Türk-Eğitim-Sen Emekli Öğretmenlere Plaket töreninde konuşan Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan´ın okullara yönelik Belediyenin verdiği hizmetleri engellediğini iddia ederek; “İster kabul edin ister etmeyin Ben Anamur´un belediye başkanıyım.” dedi. Konu hakkında görüşlerini aldığımız Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan ise hiçbir engelleme yapmadığını ve Başkan Türe´nin bu konuşmasını kabul etmediğini söyledi. Türkiye Kamu-Sen´e bağlı Türk Eğitim-Sen´in geleneksel olarak gerçekleştirdiği programın 12.‘si Anamur Öğretmenevinde gerçekleşti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından açılış konuşmasını İlçe Temsilcisi Harun Taşdemir yaptı. Taşdemir konuşmasında, Türk Eğitim-Sen olarak öğretmenler arasında ayrıştırıcı değil, Yunus gibi, Mevlana gibi, birleştirici gönül yapıcı olmalıyız.” Dedi. Sendika olarak bağlı bulunan öğretmenlerin sosyal ve ekonomik haklarını savunmak için mücadele verdiklerini kaydeden Taşdemir, Muharrem ayı dolayısıyla aşure gününü kutladı ve bu yıl emekli olan öğretmenlere, eğitim camiasına verdikleri emekten dolayı teşekkür etti.

Bu yıl mikrofonu özellikle istedim
Taşdemir´in ardından söz alan Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Türk Eğitim-Sen´in her yıl davetine katıldığını ama söz almadığını ancak bu yıl özellikle mikrofonu istediğini söyleyerek nedenini açıkladı. Başkan Türe;” Kanımıza dokunan şeyler oluyor. Bazen bizi üzen şeyler oluyor, bunu paylaşmak istedim.” Dedi. Sendika başkanının protokole 4 kişilik yer ayırdığını ancak kendisinden başka kimsenin gelmediğini kaydeden Başkan Türe, “Özellikle Anamur´da eğitim camiasının babası büyüğü Milli Eğitim Müdürüne yer ayırtılmış. Ama her zaman olduğu gibi yine bu yılda koltukları boş kalmış. Biz siyaset yapmıyoruz. Sizler siyaset yapmıyoruz. Ama birileri bizi bir yerlere koyuyor.” Dedi. Anamur halkının kendisini hizmet için seçtiğini kaydeden Başkan Türe, “ Kabul etsende etmesende ben bu ilçenin belediye başkanıyım. Herkesi temsil ediyorum. Ama gel gelelin sosyal ve kültürel faaliyetlerde bizi öteliyorlar. Haine arazilerine yapacağımız bütün projeleri engelliyorlar. Kaymakamlıktan valilikten geçen bütün prosedürleri geciktiriyorlar.” İfadesini kullandı. Belediyenin okullara yapacağı yardımların da engellediğini ve almak isteyen öğretmenlerin yasal işlem yapmakla tehdit edildiğini kaydeden Türe, Öğrencilerin Anamurda bu yıl ikincisi yapılan Tarım ve Gıda Fuarını gezdirmediğini, ücretsiz otobüs tahsis etmelerine rağmen öğrencilerin gönderilmediğini söyledi.

Dağıstan: ‘Ben davet edilmedim, engellemem de yok´
Belediye Başkanı Mehmet Türe´nin Türk Eğitim-Sen de yaptığı konuşmayı kabul etmediğini kaydeden İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan ise belediye hizmetlerinin hiç birisinin Milli Eğitim tarafından engellenmediğini okulların kapılarının sonuna kadar belediyenin hizmetlerine açık olduğunu kaydetti. Dağıstan; “ Sendikanın programına davetli değildim. Orada Belediye Başkanının yaptığı konuşmanın hiç birini kabul etmiyorum. Yardımlar konusunda ise ben kırtasiye yardımlarını bize verin ya da bir arkadaşımla gidin dedik. Eğer gelirlerse o konuda da yardımcı oluruz. Sinema olayı ise izne bağlıdır. Ben arkadaşlarıma gerekli prosedürleri yerine getirmek şartıyla götürebilirsiniz dedim. Götüren oldu almadı ben o işin takibinde de değilim. Ama bunda veli izni önemlidir. ” Dedi. Kendisinin Belediye Başkanı Mehmet Türe ile hiçbir sorununun olmadığını kaydeden Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan, bu konularda başkanla ikili bir görüşmede yapmadıklarını kaydetti.
Programda, Türkav Başkanı Mehmet Gümüş ve İmamhatip Ali Ayten´in Kur´an-ı Kerim okumasının ardından Anamur Ortaokulu Müdür Yardımcısı Zeki Rıdvan Yalçınrıdvanağaoğlu yemek duası yaptı. Programın sonunda, bu yıl emekliye ayrılan Hatem Tok, Osman Deniz, Recep Çoban ve Mevlüt Kurşun öğretmenlere Plaketleri verildi.

Kaynak:Anamur Expres

YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.
  • eğitim ile ilgili bir topluluk olacak da eğitimin ana söz sahibinin gelmemesi utanç verici.
    29 Ekim 2015 09:34

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.