Çiftçiliği Bıraktı Yıllık Kazancı 50 Bin Lira

12 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4523 defa okundu.

Durmuş Ali Saydam Çiftçiliği Bırakıp Bu İşe Girdi! Yıllık Kazancı 50 Bin Lira

Mersin’in Erdemli İlçesi’nde 3 yıldır kütük üzerinde kayın mantarı üretimi yapan üretici Durmuş Ali Saydam, yılda 4 ton üretim yapıyor. 600 mantar kütüğü ile Mersin’in en büyük üretim alanına sahip olan Durmuş Ali Saydam, hedefinin dış ülkelere ihracat yapmak olduğunu söyledi. 2015 yılında kütüklere ektiği mantarların ilk hasadını yapan üretici Saydam, 3 yılda üretimini 10 katına çıkartmayı başardı.

3 YIL ÖNCE 60 KÜTÜKLE BAŞLADI

ciftciligi-birakip-bu-ise-girdi-yillik-kazanci-8850440_4684_m

3 yıl önce köylü çiftçilerin gelirlerini arttırmak ve sosyal ormancılık faaliyetlerini arttırmak için Mersin Orman Bölge Müdürlüğü’nün başlattığı kültür mantarı (Kayın) yetiştiriciliği kapsamında 60 kütükle işe başlayan Saydam, kısa sürede üretimini 600 kütüğe çıkartarak yılda 4 ton mantar üretmeyi başardı.

“YILDA 50 BİN LİRA GELİR ELDE EDİYORUM”

ciftciligi-birakip-bu-ise-girdi-yillik-kazanci-8850440_9699_m

Saydam, “Çiftçilikle uğraşıp yılda 5 bin TL gelir elde ederken şimdi kayın mantarından yıl da 50 bin liraya kadar gelir elde edebiliyorum. Kayın mantarı yetiştirmeye başladıktan sonra mahallemizde birçok kişi de mantar yetiştirmeye başladı. Onlara da bir şekilde destek oluyorum. Daha önce hayvan yetiştirilen ahırlarda şimdi kayın mantarı yetiştirilmeye başlandı” dedi.

KAZANDIĞI PARAYLA MARKET AÇTI

Kayın mantarının kilosunu 15 TL’den sattığını söyleyen üretici Saydam şunları söyledi: “Ürettiğim kayın mantarını yurt genelinde sipariş üzerine şu an 8 ayrı şehre satış yapıyorum. Kazandığım parayla mahallemizde kendime ait market açtım.

HEDEFİ YURT DIŞINA İHRAÇ ETMEK

Saydam Şuanda Mersin’in en çok kayın mantarı üreten kişisiyim. Hedefim, 600 olan kayın mantarı kütük sayısını 1000’e çıkartmak. İnşallah hedefime kısa zamanda ulaşacağım. Yetkililerden, kayın mantarını yurt dışına ihracatı için destek bekliyorum.”

Kaynak :Mersin

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.