18 Mart Şehitleri Anma Gününde Gözyaşı Sel Oldu Aktı

19 Mart 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
8191 defa okundu.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe tarafından hazırlattırılan terörle mücadelede hayatını kaybetmiş Anamurlu yiğit vatan evlatlarının aileleriyle yapılan röportajların ve anılarının yer aldığı Anamurlu Şehitler Belgesel Filmi 18 Mart 2016 Cuma günü saat 18:30’da Anamur Kaplan Düğün Salonu’nda gösterildi.

Programa Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe ev sahipliği yaparken Askerlik Şube Başkanı Per. Üsteğmen İbrahim Tuna Güler, Anamur İlçe Müftüsü Zeynel Abidin Çınar, CHP İlçe Başkanı Ayhan Güven, MHP İlçe Başkan Vekili Doğan Ceylan, BBP ilçe Başkanı Özcan Özaltun, MHP Kadın Kolları Başkanı Hatice Turgay, Kaşdişlen Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Nurgül Er, Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Suzan Kalaycı, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar, Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları, Basın mensupları, Vatandaşlar, Gaziler ve Şehit Aileleri katıldı.

Programda ilk olarak Anamur İlçe Müftüsü Zeynel Abidin Çınar ve Anamur Belediyesi Din Görevlisi Yalçın Şahin tarafından Kuran-ı Kerim okunarak dua yaptırıldı. İlçe Müftüsü Çınar yaptırdığı duada terörün son bulmasını, Milletin birlik ve beraberliğinin devamını, şer odaklarının emellerinin boşa çıkmasını diledi.

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe’nin hitabı ile başlayan belgesel filimde Türkiye’nin terör ile mücadele geçmişi, şehitlerin cenaze merasimlerine ait 90’lı yılardan görüntüler ve ailelerin onlarla ilgili anıları ile mektupları ve resimleri yer aldı. Şehit aileleri belgesel filimde çarpıcı konulara değindiler. Anamurlu şehitler Abdullah Pınar, Ahmet Tor, Atanur Bal, Abdullah Çakar, Yüksel Alçın, Süleyman Bal, Serkan Angay, Oktay Duru, İbrahim Armut, Hüseyin Azar, Hakan Balta, Ahmet Gök ve Zeki Çulha; aileler Ayşe Balta (Şehit annesi) Hakan Balta, Mevlüt Pınar (Şehit kardeşi) Abdullah pınar, Dursun Çakar (şehit annesi) Abdullah Çakar, Aysel Ay (Şehit kardeşi) Ahmet Tor, Şahin Alçın (Şehit kardeşi) Yüksel Alçın, Pakize Duru (şehit annesi) Oktay Duru, Emin Azar (şehit ağabeyi) Hüseyin Azar, İsa Bal (Şehit babası) Süleyman Bal, Ali Çulha (şehit yeğeni) Zeki Çulha, Mehmet Armut (Şehit Babası) İbrahim Armut, Sabri Gök (şehit babası) Ahmet Gök, Elife Bal (şehit Annesi) Atanur Bal, Şaban Angay (Şehit amcası) Serkan Angay tarafından anlatıldı.

Yaklaşık 2 saat süren belgesel film sonunda programda emeği geçen Muhammed İbrahim Arıkan, Mehmet Nazlı, Ufuk Ünal, Derya Köksoy, Ayhan Reis (Kahvecioğlu), Yalçın Şahin, Ahmet Koyuncu (Foto Rekor)’ya 6 aylık emekleri dolayısıyla Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe tarafından plaket verildi.

Programa şehitlerle ilgili bilgi desteği sağlayan Anamur Askerlik Şube Başkanı İbrahim Tuna Güler’e de Başkan Türe tarafından plaket taktim edildi.

Son olarak Şehit Aileleri isim isim sahneye çağırılarak Başkan Türe tarafından plaket taktimi yapıldı. Plaket töreni sonrası Başkan Türe ve Şehit Aaileleri Türk Bayrakları açtılar.

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe yaptığı konuşmada bu programı hazırlarken Anamurlu Şehitlerimizin anılarını yaşatmayı istedik, yoksa şehit ailelerimize acılarını tekrar yaşatmak niyetinde değiliz. Onlara teşekkür ediyorum, Belgeseli hep birlikte izledik, duygulandık. Röportajlarıyla bizlerin ve Türk Milleti’nin hislerine tercüman oldular. Gelecek nesile şehitlerimizle ilgili tarihi bir değere sahip bilgilerle dolu bir belgesel film bıraktığımızı düşünüyorum. Belgeselde de söyledikleri gibi belki mertebesi çok büyük ama acısı da o kadar büyük, onlar bu vatan için evlatlarını, kardeşlerini, çocuklarını toprağa verdiler. Onların acılarını paylaşıyoruz, onlar hepimizin evladı. Bu belgeseli izlemeye gelen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum dedi. Başkan Türe Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez, Ne Mutlu Türk’üm diyene diyerek sözlerini bitirdi. Başkan Türe’nin program boyunca duygulandığı sahnede gözlerine yansıdı.

Programda bazı vatandaşlar fenalık geçirirken salonda bulunan sağlık ekibi tarafından müdahalede bulunuldu.

1

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Maç Sonuçları & Canlı Skor ortaklığıyla sunulmaktadır.